Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi: İstanbul Modern

Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi: İstanbul Modern

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanatını gözler önüne sermek için 2004 yılında kapılarını ziyaretçilere açan İstanbul Modern Sanat Müzesi; sergileri, galerileri, sosyal aktiviteleriyle İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gerek İstanbul Boğazı’nda bulunan o eşsiz konumu, gerekse sürekli devinim halindeki eserleriyle sanatseverlerle buluşan İstanbul Modern şimdilerde “Habitat”, “Geç Olmadan Eve Dön”, “Sanatçı ve Zamanı”, “YOK OLMADAN”, sergilerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Modern, yaşam alanlarını işleyen fotoğraf sergisi “Habitat” ile güncel koşulların baskısı altında kalan yaşamı yeniden kurguluyor. İstanbul Modern Fotoğraf Danışma Kurulu tarafından seçilmiş 13 sanatçının eserlerinden oluşan ve her gün değişen mekân kavramı üzerinde duran sergi, 22 Mayıs 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul Modern, en eski ve temel yaşam alanlarımızı konu edinen sergisi “Geç Olmadan Eve Dön” ile de konut sorunun üzerinde duruyor. Bu sorunun çıkış nedenlerini ve süreç içinde insanın aradığı cevapları ele alan sergi, 26 Haziran 2016 tarihine kadar gezilebiliyor.

İstanbul Modern ayrıca ekolojik sorunları sanata dönüştüren ve farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakış açılarını yansıtan “Yok Olmadan” sergisiyle de çevresel farkındalığı gündeme getiriyor. İnsanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeren sergi, 5 Haziran 2016 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

Sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa dikkat çeken “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisi ile sanatseverlerle buluşan İstanbul Modern; bu sergisiyle geçmişten geleceğe kadar farklı zaman dilimlerini ortak bir temada buluşturuyor. Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunan “Sanatçı ve Zamanı” sergisi, 31 Aralık 2016 tarihine kadar ziyaret edilebiliyor.

Nusretiye Camii’nin arkasındaki rıhtımda yer alan müzeye tramvayın ya da 26, 26A, 28, 28T, YT-1 numaralı otobüslerin Tophane durağında inerek rahatlıkla gidilebiliyor. Ayrıca müzeye arabasıyla gelenler için de ücretli bir otopark bulunuyor.

Bilet Fiyatları:

Tam Bilet: 25 TL

İndirimli Bilet (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 14 TL

Grup Bileti (10 kişi ve üzeri): 20 TL

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz

*Perşembe günleri ücretsizdir.

Sinema Gösterim Ücretleri

İstanbul Modern Sinema: 14 TL

İstanbul Modern ziyaretçilerine ve üyelerine ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi: Kapalı

Salı-Pazar: 10.00 – 18.00

Perşembe: 10.00 – 20.00

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir