84 yaşındaki dünyaca ünlü virtüözümüz Ayla Erduran ile İstanbul’un sesleri

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde kısa bir süre önce hayata geçirilen “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’nın (İMAP) düzenlediği “İstanbul’un Sesleri” başlıklı söyleşi dizisinin ilk konuğu keman virtüözü Ayla Erduran olacak.
[Haber görseli]
Cihat Aşkın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Ayla Erduran, sanat geçmişini 1950’lerden itibaren Türkiye’de Klasik Batı Müziği’nin gelişimi ile birlikte ele alacak, kendi hocalarına, dönemin ustalarına, akademik kurumlara ve sanat ortamına ilişkin yorum ve aktarımlarda bulunacak.

Sohbetin ardından gerçekleştirilecek dinletide sanatçıya, Cihat Aşkın ve Eren Aydoğan eşlik edecek. Etkinlik, 26 Şubat Salı günü, saat 18.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek.

 

 

 

 

Ayla Erduran, 22 Eylül 1934 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Daha 4 yaşındayken keman çalmayı öğrenmiştir. İlk resitalini on yaşında, Avusturyaasıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer eşliğinde Saray Sineması’nda verdi.

11 yaşında Niccolo Paganini‘nin konçertosunu çalarak Paris Konservatuvarı’na kabul edildi. 1946 yılında başladığı Paris Ulusal Konservatuvarında; Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden 1951 yılında mezun olmuştur. 1951 – 1955 yılları arasında ise ABD‘de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalıştı.

1957 – 1958 yılları arasında Moskova Konservatuarında David Oistrakh ile çalıştı. 1957 yılında “Wieniawski” yarışmasında ilk altıya girerek ödül kazandı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Güney Amerika’da ve ABDKanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, RusyaAzerbaycan ve Türkiye‘nin pek çok yerinde turneler yaptı.

Belçika Kraliçesi Elizabeth’in de izlediği Brüksel‘de Ulvi Cemal Erkin‘in keman konçertosunun ilk seslendirmesini 1958 yılında yaptı.

1963 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu ve Anadolu’nun çeşitli köşelerinde konserler verdi.

1964 yılında Mithat Fenmen eşliğinde Londra‘da verdiği ilk resitalinde “Harriet Cohen-Olga Verney” ödülünü kazandı. 1965 yılında yine Londra‘da Albert Hall’da Rozhdestvensky ile Johannes Brahms‘ın keman konçertosunu seslendirdiği konser BBC tarafından naklen yayınlandı.

Ayla Erduran’ın seslendirmeleri;

KanadaİsviçreİngiltereAlmanyaBrezilyaBulgaristanRusyaPolonyaIrakHollanda ve ABD‘deki bir çok eyaletin radyolarında kayıtları bulunmaktadır.

1970 yılında Hollanda‘da Ludwig van Beethoven Ödülü’nü kazandı. 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1973 yılından 1990’lara kadar İsviçre‘deki Conservatoire Populaire’de ve Lozan Konservatuvarı ustalık sınıfında öğretmenlik yaptı ve günümüzün pek çok ünlü sanatçısını yetiştirdi.

Ayla Erduran‘ın hayatı 2002 yılında Müzik yazarı Evin İlyasoğlu tarafından “Ayla’yı Dinler misiniz?” adıyla biyografik roman olarak kaleme alındı.

Ayla Erduran, “Archive Series” albüm dizisinde Antonio Stradivari‘nin 1710 yapımı “Nelson-ex, The Roederer” kemanıya 1720 yapımı “Guarnerius” yapımı bir keman kullanmaya başladı.

Ayla Erduran’a 2004 yılında 70 yaşındayken, “Hayalleriniz nedir ?” diye sorduklarında şu cevabı vermiştir:

Albümleri :
2004 – Ayla Erduran Plays Johannes Brahms
2004 – Ayla Erduran Plays Brahms (Piano Trios No. 2-3)
2004 – Ayla Erduran Plays With Mithat Fenmen
2004 – Ayla Erduran Plays J. S. Bach
2008 – Arşiv Serisi – 5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir