Gururumuz Genç Saraçaydın

13 yaşındaki sanatçımız Genç Saraçaydın 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde Milano’daki “Barbara Frigerio Sanat Galerisi”nde bir sergi gerçekleştirmişti.

Türkiye’nin kültür elçilerinden belki de en genci olan Genç Milano Today gazetesinde İtalya basınında yer almıştır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlar

Çalışkanlığı, azmi ve tutkusuyla yeni neslin ışıltısını yansıtan Genç dünyada bir ilki gerçekleştirerek EBRU tekniğiyle illüstrasyonlar yaratmış ve yine dünyada bir ilk olan çocuk kitabını yayınlamıştır.

”Zipi ve balıkistan” adlı çocuk kitabı türkçe ve italyanca olmak üzere iki dilde basılmıştır.

Sosyal sorumluluğun en genç örneklerinden birisi olan Saraçaydın elde edilen gelirin bir kısmını

Türkiye’de Tema Vakfı ‘na

İtalya’da ise Fondazione Grazia Focacci ‘ye bağışlayacaktır.

zipi ve balıkistan ile ilgili görsel sonucu

Bizler için gurur vesilesi olan küçük sanatçımızı kendinden dinleyelim…

“Ben Genç Saraçaydın 13 yaşımdayım.
Vehbi Koç İlkögretim Okulu 8. Sınıf öğrencisiyim. Seramik çalışmalarıma 8 yaşımda başladım 4 yıldır Gülistan Ertik seramik atölyesinde eğitim alıyorum. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde düzenlenen 4. İstanbul Seramik Günlerine, kurul üyeleri tarafından seçilen “blue bowl“ adlı çalışmam ile 2017 yılında katıldım ve çalışmam sergilendi. 2014 yılında Türk El Sanatı olan ebru ile tanıştım. 5 yıldır eğitim almaktayım. Paris/Fransa’da 7-9 Temmuz 2018 Sergi yaptım 30 adet Ebru çalışmamı sergiledim. 2018 Ağustos ayında Galeri Old Bropmton’da 35 adet Ebru çalışmamı sergiledim .Gecen sene okulum Vehbi Koç İlk öğretim Okulu 6. Sınıflar Görsel sanatlar ödülüne layık görüldüm .Son 6 aydır Geleneksel Türk El Sanatlarından olan unutulmaya yüz tutmuş ÇARPANA DOKUMA sanatına merak sardım ve eğitimine başladım .Ebru tekniği ile ipek kumaşlar boyadım bunlardan yastık ve fularlar tasarladım. Ülkemi ve geleneksel el sanatlarımızı bir çocuğun gözünden dünya çocuklarına tanıtıp barış ve kültürel alışverişin önemini dünyaya duyurmak istiyorum. Türkiye Eskrim Federasyonu lisanslı sporcusuyum. İngilizce iyi seviyede Fransızca orta seviyede konuşmaktayım. Saygılarımla arz ederim.

Genç Saraçaydın”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir