İstanbul’un çağdaş sanat evreninde neler oluyor?

Kulağınıza pek çalınmasa bile İstanbul’un çağdaş sanat sahnesi, renkli bir yaz geçiriyor. Şehir harika ötesi çağdaş sanat üretimlerine doyarken, bir yandan da kendini sonbahara hazırlıyor. Görmeniz gereken sergileri ve güncel haberleri derledim.

İstanbul'un çağdaş sanat evreninde neler oluyor?

“İşten güçten vakit mi kalıyor canım?” diyenleri bir kenara bırakın. Ayda minimum bir sergiye gidebilecek kadar vaktiniz olduğunu ben de biliyorum, siz de. O kadar da zor bir şey değil, bu sergiler ulaşılmaz konumlarda da değil.

İstanbul, sessiz sedasız bir şekilde çağdaş sanatla göz temasını kaybetmeden şehirde varlığını sürdürüyor. Özellikle bu aylarda, inanılmaz iyi sergiler peş peşe geldi. Hepsini görmek için epey zamanınız var şu an.

Sizin için bir kılavuz hazırladım. Atlamayın, çağdaş sanata takvimlerinizde bir yer ayırın.

İstanbul’un çağdaş sanatına birlikte bakalım…

1. Under one lamp by day and billions by night / Pablo Davila The Pill İstanbul (29.05.2019 – 13.07.2019)

1. Under one lamp by day and billions by night / Pablo Davila The Pill İstanbul (29.05.2019 - 13.07.2019)

Görsel kaynak: The Pill internet sitesi

Bana bu yazıyı derleyip toplama arzusunu veren Davila sergisi, hepimizin kafayı yorduğu fakat asla nihaî bir sonuca varamadığı zaman kavramını, bilimsel tartışmalar ekseninde eğip bükerek yeniden ‘algılatmaya‘ odaklanıyor.

Sergiyi henüz gidip görememiş olsam bile, okuduklarım beni acilen The Pill’e çağırıyor.

Bir piyanoyla yapılabilecek en güzel zaman tasvirini görmeyi kaçırmayın, ürkütücü olsa bile…

2. İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar İstanbul Modern (22.02.2019 – 07.07.2019)

2. İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar İstanbul Modern (22.02.2019 - 07.07.2019)

Görsel kaynak: İstanbul Modern internet sitesi

Tekstil malzemelerini eserlerinde ifade aracı olarak kullanan sanatçıların işlerini bir araya getiren ‘İplikten Çözülenler’, epey bir süredir İstanbul Modern’in süreli ana sergisi durumda.

Sergi, adını Bauhaus dokuma atölyelerinin en önemli sanatçılarından Anni Albers’ın On Weaving (Dokumacılık Üzerine, 1965) adlı başvuru kitabındaki bir ifadesinden alıyor.

Tekstil üretimlerinin sosyal, kültürel, ekonomik hareketlerin tamamını anlamada bir öncül olduğunu ifade eden Albers’e katılmamak elde değil ve işin açıkçası bunu hepimiz fark ediyoruz.

İşte İplikten Çözülenler, tekstil ürünleriyle ‘anlatı‘ kurmak üzerine çalışmalar yapan çok önemli sanatçıları ve eserlerini bu yüzden bir araya getiriyor.

İstanbul Modern’in bir sonraki sergisinin ne olacağı merakıyla gidin ve inceleyin.

3. Borusan Contemporary’nin her metrekaresi dolu dolu

3. Borusan Contemporary'nin her metrekaresi dolu dolu

Ne yalan söyleyeyim, bu yazla ilgili beni heyecanlandıran ne varsa, Borusan Contemporary tarafından derlenip toplanmış ve “Bizi sakın kaçırmayın” diye bağırıyor.

Boomoon: Boğaziçi (09.03.2019-25.08.2019)

Boomoon: Boğaziçi (09.03.2019-25.08.2019)

Güney Kore’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon, Borusan Contemporary tarafından Boğaziçi üzerine yeni bir çalışma gerçekleştirmesi için İstanbul’a davet edildi ve bu sipariş üretim, özel sergide toplandı.

Boomoon’un büyük boyutlu çalışmalarında doğayı ve çevreyi ele alışına tanık olmadan bu yazı bitirmeyin.

Boğaziçi’ne bir de Güney Koreli gözüyle bakın.

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki (09.03.2019-25.08.2019)

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan Seçki (09.03.2019-25.08.2019)

Tıpkı Boomoon: Boğaziçi sergisi gibi mart ayında başlayan sergi, Borusan’ın koleksiyonuna yeni eklenen eserlerin sergilendiği serinin üçüncü ayağı.

Kathleen Forde küratörlüğünde hazırlanan sergi, günümüz sanatına Borusan gözlüğüyle bakmanızı ve ortak yönleri keşfedebilmenizi sağlayacak.

Önemli bir etkinlik: Yeni Medya (07.07.2019, 14.00)

Önemli bir etkinlik: Yeni Medya (07.07.2019, 14.00)

Yeni medya sanatına odaklanan etkinlik, sanatçıların bilgisayar ve internet aracılığıyla ürettiği eserleri merkezine taşıyor.

Eelco Brand, Dominic Harris, Edward Burtynsky, Kathrin Stummreich, Leo Villareal, Rick Silva gibi sanatçıların eserlerinden örnekler, etkinliğin ikinci kısmında ziyaretçilerle birlikte değerlendirilecek.

Hazır çağdaş sanat turu yapıyorken bunu kaçırmayın derim.

4. Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Akbank Sanat (28.06.2019 – 31.07.2019)

4. Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Akbank Sanat (28.06.2019 - 31.07.2019)

Görsel kaynak: Akbank Sanat internet sitesi

Prof. T. Melih Görgün küratörlüğünde hazırlanan sergi, günümüz sanatçılarının üretimlerini desteklemek ve bu eserleri ilgilileriyle buluşturabilmek adına düzenleniyor.

Seçilen 20 eseri de görebileceğiniz sergi, çağdaş sanata ışık tutabilecek cinsten bir tablo ortaya koyuyor.

Güze hazırlık başladı: Contemporary ve Bienal’de durumlar nasıl?

Güze hazırlık başladı: Contemporary ve Bienal'de durumlar nasıl?

Bu sergiler sürerken, bir yandan da şehrin Bienal’e ve Contemporary İstanbul’a hazırlandığını görüyoruz. İki önemli etkinliği eş zamanlı göreceğimiz sürecin başlangıcındayız. Peki, İstanbul Bienali ve Contemporary İstanbul’da bizi neler bekliyor?

14’üncü yılına hazırlanan Contemporary İstanbul, yenilikleriyle geliyor. Anissa Tauati, fuarın küratörlüğünü üstleniyor. Plugin isimli seriginin küratörlüğünü Esra Özkan yapacak, ilklerin gerçekleşecek bir sergi olan “Recent Acquisitions I / Collectors’ Stories” sergisinin küratörlüğü ise Hasan Bülent Kahraman üstlenecek.

İstanbul Bienali ise 16’ncı yılında Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde yola çıkıyor. Teması, Yedinci Kıta olarak belirlenen bienal bu sene de dikkat çekici görünüyor.

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir