Opera Gala Konseri Pumeza Matshikiza & İlker Arcayürek

Tekfen Filarmoni Orkestrası 25. yılını yıldız solistlerle kutluyor!

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI
AZIZ SHOKHAKIMOV Şef
PUMEZA MATSHIKIZA Soprano
İLKER ARCAYÜREK Tenor

Sihirli Flüt, Aşk İksiri, La Bohéme, La Traviata, Turandot, Rusalka, Mefistofele, Ölü Şehir, La Wally operalarından düetler ve aryalar…

Bu sene 25. yılını tamamlayan Tekfen Filarmoni Orkestrası, La Scala Tiyatrosu’ndan BBC Proms’a çıktığı her sahnede “herkesin kalbini çalan” (Financial Times) Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza ve 2016 Hugo Wolf Akademisi Şan Yarışması birincisi tenor İlker Arcayürek ile kutlama tadında bir konserde buluşuyor.

Independent’ın “günümüzün en heyecan verici yeni operatik seslerinden” olarak nitelendirdiği Pumeza Matshikiza 2014’te Glasgow’da yapılan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın açılışında seslendirdiği parçayla dünyanın dört bir yanında bir milyara yakın insanın birden gönlünde taht kurdu. Stuttgart Devlet Operası solist sanatçısı olan Pumeza geçtiğimiz sezonlarda Mimì (La Bohème), Micaёla (Carmen), Susanna (Figaro’nun Düğünü), Zerlina (Don Giovanni) ve Pamina (Sihirli Flüt) gibi rollerde sahneye çıktı. Pumeza, Decca Classics kayıt sanatçısı olarak 2014 ve 2016 yıllarında çıkardığı albümlerde opera repertuvarının vazgeçilmezlerinden Afrika ezgilerine kadar geniş bir yelpazede “özel sesinin özgün güzelliği”ni (Sunday Times) bir kez daha sergiledi. Rolando Villazón ile başarılı işbirliği de Helsinki’den Moskova’ya, Viyana Konzerthaus, Paris Champs-Élysées Tiyatrosu ve Münih Gasteig’i de kapsayan bir Avrupa turnesinin ardından çeşitli tekil konserlerle halen devam etmekte…

“Yeni nesil yükselen yıldızlar” arasında ilk 10’a seçilen ve Opera Now dergisi tarafından “altın” sesli olarak tanımlanan tenor İlker Arcayürek, BBC Radyo 3’ün 2017 yılı Yeni Nesil Sanatçıları arasında ilan edildi. Arcayürek 2015’te BBC Cardiff Şan Yarışması’nda finale kaldığında dikkatleri üzerine çekmişti; ardından Hugo Wolf Akademisi 2016 Uluslararası Lied Yarışması’nda kazandığı birincilik genç tenorun yükselişini belgeledi. Nürnberg Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak Rodolfo (La Bohème), Don Ottavio (Don Giovanni) gibi rollerde opera severlerin karşısına çıkarken aynı zamanda Madrid’deki Teatro Real, Verbier Festivali ve Salzburg Devlet Tiyatrosu’nda da Wagner, Mozart ve Mahmoud operaları seslendirdi. “Parlak, güçlü ve göz alıcı tenor” (Opernnetz) 2016/17 sezonunda ise opera temsillerinin yanı sıra geniş oratoryo ve konser parçaları repertuvarıyla Londra Wigmore Hall, Amsterdam Concertgebouw gibi merkezlerde de müzikseverlerle buluşuyor.

Günümüzün en iyi genç şefleri arasında yer alan Aziz Shokhakimov, ödül aldığı Gustav Mahler Uluslararası Şeflik Yarışması’nda dinleyicileri büyüleyerek dünya sahnelerine çıktığında 21 yaşındaydı. 2016 yılında ise son derece prestijli Salzburg Festivali Genç Şefler Ödülü’nün sahibi oldu. Halen Deutsche Oper am Rhein’ın şefliğini yürüten Shokhakimov, Londra Filarmoni’den Sinfonia Varsovia’ya ve DSO Berlin’e seçkin orkestraları yönetiyor.

Bünyesinde bir araya getirdiği farklı ülkelerden müzisyenlerle “3 Denizin Sesi” olan Tekfen Filarmoni Orkestrası sevilen opera aryalarından oluşan bir repertuvar ile bu konserde dünya sahnelerinin en parlak yıldızlarından üçünü ağırlıyor.

kaynak: biletix

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir