Orontes Çağdaş Sanat Festivali’ne yoğun ilgi

2. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı, Samandağ Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Orontes Çağdaş Sanat  Festivali'ne yoğun ilgi

Hatay Büyük Şehir Belediyesi, Defne Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesinin katkılarıyla; Ansam Kültür derneği, tarafından hazırlanan Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı start aldı.

Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, Sanatçı Fatma Elvin Öztürk, Ses Sanatçısı Ressam Feridun Işıman, Ansam Kültür Derneği başkanı Mehmet Oflazoğlu basın ve sanat severlerin yoğun katılımıyla festival açılışı gerçekleştirildi. Festivalin sunuculuğunu Fatma Elvin Öztürk, İngilizce çevirileri Sanatçı Feridun Işıman yaptı.

‘SAMANDAĞI TARİHİ VE KÜLTÜREL OLARAK ÇOK ZENGİN BİR İLÇE’

Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik konuşmasında “ İkinci Orantes Çağdaş Sanat Festivali kapsamında çok büyük emekleri olan Ümit ve Mehmet beye, Fatma hanıma ve 17 ülkeden buraya gelen değerli misafirlerimize ve siz değerli konuklara hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum. Bu kadar sanatçıyı bir arada görmüşken Samandağ Kaymakamı olarak Samandağ ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Çünkü gerçekten ilçemiz tarihi ve kültürel olarak çok zengin bir ilçe. İlçemiz neredeyse dünyada hüküm sürmüş en büyük imparatorlukların hüküm sürdüğü bir yer olmuş. Bu kapsamda baktığınız zaman Asurlar, Babiller, Hititler, Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların hâkimiyetinde kalmış. Belki misafirlerimizin ilk defa duyacağı bir bilgi vermek istiyorum. Samandağ eski Seleucia Pieria, Selevkos İmparatorluğunun ilk başkentidir. Bu anlamda bir imparatorluğa başkentlik yapmış bir yerde bulunuyorsunuz. Burası M.Ö. 301 yılında Selevkoslara başkenti olduktan sonra yaklaşık 25 yıl başkent olarak kalıyor akabinde Antakya Selevkosların başkenti oluyor. Bu kapsamda baktığımız zaman buranın tarihi geçmişi aslında Antakya’dan daha öncedir. Bu kapsamda ilçemizin tarihine baktığımız zaman medeniyetlere yaptığı ev sahipliği günümüze yansımaları olduğunu görmekteyiz. Az önce Ümit bey barıştan söz etti çok iftiharla ifade etmek isterim ki bugün Samandağ Türkiye’de belki Dünyada bu anlamda çok ender yerlerden bir tanesidir. Çünkü ilçemizde farklı dillerden, dinlerden, mezheplerden insanların barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir ilçedir. Mezheplerin, dillerin, ırkların savaş sebebi olduğu bir dünyada bu anlamda ilçemizin böyle farklı dillerden, farklı renklerden insanlara barış ve huzur ortamını sunması bizi gerçekten mutlu ediyor. Sanatçıları da farklı milletler, farklı dinler ve farklı ülkeler arasındaki barış ve hoşgörü elçileri olarak görüyorum. Bu anlamda yapacağınız çalışmaların çok değeri ve kıymetli olduğunu düşüyor bizim zaten ilçemizin bu zengin kültürel yapısına bir katkı sunacağını düşünüyorum. Bu çalışmanın başarılı geçmesini diliyor aynı zamanda buraya gelen bütün misafirlerimizin özellikle ilçemiz için gerçekten tarihi önem taşıyan Titüs Tüneli, St Simeon Manastırı, Vakıflı Mahallesi, Musa Ağacı,Hz. Hıdır Türbesi gibi yerleri görmelerini diliyor herkese saygılar sunuyorum.”

‘SANATÇI BARIŞA VE KARDEŞLİĞE DESTEK VEREN KİŞİDİR’

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanlığı yapan Ümit Yaşar Işıkhan konuşmasında: ”Türkiye’nin kültürel birikimini dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivalini hazırlayan ve organizasyonu yapan bütün dostlarıma ülkem adına teşekkür ediyorum. Sanatçı hayata, barışa, kardeşliğe destek veren kişidir. Sanatçılar olarak Savaş baronlarına karşı biz sanatçılar olarak barış baronluğunu kuruyoruz. Ortadoğu’nun büyük şairi Süleyman el isa Samandağlıdır. Bu toprakların sanatçılarına sahip çıkalım. Siz sahip çıkmazsanız kimse sahip çıkmaz. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. ”dedi.

‘TÜRKİYE’NİN HER TOPRAĞI BİZİMDİR’

Sanatçı Fatma Elvin Öztürk ”Tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik yapmış Antakya’nın 17 ülke 80 sanatçıya ev sahipliği yapmasının bu kadim kültüre bağlıyoruz. Bu topraklarda gördüğümüz her insan biz sanatçılar tarafından bir şiir dizesi bir renge dönüşecek belki de. 17 ülkeden sanatçıyla kardeşlik duygularımızla çağın anında Antakya’ya şahit oluyoruz. İşte bu şahit olduğumuz tarihsel kültür sanatçıların şiirine, resmine,sanatına yansıyacaktır. O yüzden ben tekrar bu organizasyonu düzenleyerek bu kadar ülkeden bu kadar sanatçıyı bu topraklara getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin her toprağı bizimdir. Sizleri tanımamıza fırsat verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ediyorum. “dedi.

‘FESTİVAL DAİM OLSUN’

Ansam Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Bu sene ikincisi olacak olan ”Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali”ne 17 sanatçının katıldığını belirtti. Başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudiarabistan ve Türkiye’nin bir çok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan sanatçıların İçinde, Fotograf, Resim, Heykel, Mozaik, Hat, ebru, Tezhip, Minyatür, Kalem seramik, yakma, film, müzik ve tiyatro dallarında etkinliklerimiz olacak. Sergi, Workshop, söyleşi, Atölye ve panellerle sürecek festivalin daim olmasını diledi. Destek veren Samandağ Kaymakamı Dr.Cahit Çelik ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e,emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Açılışın ödül töreni kısmına Uluslararası resim çalışmalarıyla ünlü Ressam Ahmet Dalkıran, Fotograf sanatında eski İFSAK başkanı Halil İbrahim Tutak ve Şiir edebiyat dalında sınırları aşan çalışmalarıyla hemşerimiz Sabahattin Yalkın a takdim edildi. Bu yılkı Orontes özel ödülü; Şehrine yaptığı kültür sanat çalışmalarıyla yer edinen Mehmet Karasu verildi. Ödüller Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik Ve Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız tarafından takdim edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir